Brazílie

07.07.2022

V českých zemích o Brazílii slyšíme jen zřídka. V celé Evropě to není o mnoho lepší a navíc platí, že to, co se o Brazílii dozvídáme z veřejného prostoru, není vždy zcela přesné.

Víme však, že je to pátá největší země na světě podle své rozlohy, šestá podle počtu obyvatel a řadí se mezi 7. až 9. největší světovou ekonomiku (záleží na tom, který ukazatel si vyberete). 

Brazílie je federativní republikou a jde o národnostně i kulturně velmi rozmanitou zemi, což souvisí s historií Brazílie a několika kolonizačními vlnami. Na severu tak žijí obyvatelé s portugalskými a holandskými kořeny, na jihu jsou pak běžné kořeny italské či německé. Mnoho obyvatel Brazílie se pak hlásí ke svému japonskému, polskému nebo ukrajinskému původu.

Potomci přistěhovalců, ačkoli dnes už všichni Brazilci, si pak často udržují kulturní zvyky svých předků.

Tak například v jižní oblasti Brazílie je možné navštívit i Oktoberfest, který se však slaví osobitým a značně nakažlivým brazilským stylem. Autorka tohoto článku se jej i osobně zúčastnila, losem byla dokonce vybrána do soutěže nejrychlejších konzumentů, kterou vyhrála.

Brazilci dlouho konzumovali pivo v lahvích, avšak v posledních letech objevili také kouzlo čepovaného piva. Pivo pijí značně podchlazené na 1 až 2 stupně.

Brazílie disponuje značnými zásobami podmořské ropy a na její těžbu se specializuje. Nedokáže však takto vytěženou ropu dále zpracovávat, a tak i když je z hlediska zásob soběstačná, musí zpracovanou ropu dovážet. Pohonnou hmotou brazilských vozidel je proto také alkohol vyráběný z cukrové třtiny a jiné deriváty.

Z hlediska mezinárodního obchodu se jedná o uzavřenou zemi. Vývoz představuje 16,8 % HDP (2021, v roce 2010 činil jen 10,87 %). Pro srovnání v České republice představuje vývoz 78 % HDP (2020). Mezi hlavní brazilské vývozní produkty patří elektrická zařízení, letadla, pomerančový džus, automobily, alkohol, textil, železná ruda, ocel, káva, sójové boby a maso.

Brazílie rozšiřuje svou přítomnost na mezinárodních finančních trzích a je součástí skupiny pěti rozvíjejících se ekonomik tvořených Brazílií, Ruskem, Indií, Čínou a Jižní Afrikou, známou jako BRICS. Podle startupbase je v Brazílii v současné době 12 836 startupů v 607 městech. Výroba technologií se však soustředila do některých specifických regionů a států, které se již stávají sedmi největšími technologickými centry v Brazílii: São Paulo, Rio de Janeiro, Minas Gerais, Rio Grande do Sul, Paraná, Santa Catarina a Pernambuco.  Obchodním a finančním centrem Brazílie je São Paulo.

Stát São Paulo je nejlidnatějším státem v Brazílii, počet jeho obyvatel odpovídá 22 % populace Brazílie. Má také největší průmyslovou produkci a nejvyšší HDP ze všech států, s ekonomikou vyšší než ekonomika sousedních zemí, jako je Argentina a Paraguay. Tyto skutečnosti přinesly státu São Paulo přezdívku "lokomotiva Brazílie".

Brazílie je druhá největší ve výrobě zdravotnických technologií mezi rozvíjejícími se zeměmi. Kromě toho v posledních letech roste výroba high-tech přístrojů, jakými jsou přístroje letecké, farmaceutické, hardwarová a komunikační zařízení nebo oblasti audio a video.

Brazilci jsou svojí povahou otevření a přátelští, což je možná dáno neustále dopadajícími paprsky slunce. Obdivují úroveň disciplíny Evropanů (kdyby tak věděli…) a intenzivně probírají, jak se vypořádat s těžko řešitelným zadáním - zajistit rozvoj chudého severu Brazílie při současném zachování amazonského deštného pralesa.

V Brazílii se usadilo mnoho Čechů a jsou zde patrné české odkazy. Nejvýznamnější stopu zde pravděpodobně zanechal Juscelino Kubitschek, potomek českých přistěhovalců, který se stal prezidentem Brazílie. Některá města zde pak založil také Jan Antonín Baťa, který v Brazílii žil a zemřel. Brazilci se léčí na českých nemocničních lůžkách. Kreslí českými tužkami a nosí české křišťálové šperky. Čtou Kunderu, znají i pražský Tančící dům.

Po mnoho let byla Brazílie považována za zemi, která má co nabídnout a dosud nedosáhla svého možného vrcholu. Její velikost, rozmanitost a kupní síla představují téměř neomezené možnosti. Objevte kouzlo Brazílie a nebojte se zde obchodní spolupráce. 

Na téma Brazílie pořádáme také občasnou kávu v prostorách naší kanceláře. Můžete se zaregistrovat zde.

Kontakty

icon

Adresa


Advokátní kancelář Žánová – Kunert, s.r.o.

Sídlo:
Náměstí Míru 341/15,
120 00 Praha 2 – Vinohrady

Pobočka:
Mirochov 75, 378 06 Chlum u Třeboně

IČO: 06125239
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 276600.